Fotografie – Údolí řeky Doubravy

Při procházení starších snímků občas narazím na fotografie, které jsem zapomněl, nebo nestihl zveřejnit. Takovým případem je i malebné údolí řeky Doubravy. Pojďme se na něj tedy společně podívat.


Nenápadné údolí v Železných horách

Přírodní rezervace údolí řeky Doubravy se nachází nedaleko Chotěboře, je součástí chráněné krajinné oblasti Železné hory a zaujímá rozlohu přibližně 92 ha. V roce 1993 zde byla otevřena naučná stezka, která je dlouhá asi 4,5 km a vede souběžně s červenou turistickou trasou. Středně náročná stezka, jejíž převýšení je 88 metrů, kopíruje tok řeky a umožňuje krásné výhledy do hlubokého údolí. V těchto místech nespoutaná Doubrava vymodelovala pěkná a divoká zákoutí s balvanitým řečištěm a četnými peřejemi. Stezka začíná u Horního mlýna a vede proti proudu řeky. Má celkem jedenáct zastavení s informativními tabulemi, které návštěvníkům přibližují tuto přírodní rezervaci. Postupně se dozvíte o významu vody v krajině, o zdejší fauně a flóře, o lesních společenstvech a hlavně o geomorfologických zajímavostech. Na začátku stezky je Doubrava velmi klidnou řekou, o čemž svědčí i četné nivní náplavy v tomto úseku. O její divokosti můžeme začít hovořit zhruba kilometr za chatovou osadou Točivý vír. Plnou sílu nespoutaného živlu pak můžeme obdivovat u rozcestníku pod Čertovým stolkem. Koryto řeky je zde čím dál více obklopováno skalami a cesta vedená po skalnatém okraji koryta začíná být tak trochu dobrodružná a nebezpečná.


Tak trochu štěstí v neštěstí

Mnoho lidí by tento výlet označilo za méně povedený. Do údolí jsme se dostali po dlouhém období sucha, vody bylo relativně málo a počasí nám také moc nepřálo. Přesto jsme si krásu Doubravy a jejího okolí vychutnávali plnými doušky. Postupně jsme objevovali skrytá zákoutí, která bychom za normálních okolností pravděpodobně minuli bez povšimnutí. Užívali jsme si každou zastávku, pohledy do krajiny, klid, ticho a nezapomenutelnou atmosféru toho místa.

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *