Aktuální fotovýbava

Share

Vážení čtenáři, velmi často se setkávám s dotazy, čím vlastně fotím, co vše je moje fotovýbava schopná obsáhnout a co tedy ode mě lze vlastně očekávat. Na této stránce bych vám všem rád přiblížil, jakou techniku vlastním a k čemu je vhodná. Už je to pár let, kdy jsem se po dlouhých úvahách rozhodl pro značku Canon. Tehdy se jednalo o použitou digitální zrcadlovku staršího typu, konkrétně to byl Canon EOS 400D se setovým objektivem 18-55mm bez stabilizace. S tímto fotoaparátem jsem vydržel cca dva roky, během této doby samozřejmě přišly další objektivy, mimo jiné jsem vyzkoušel i populární Sigmu 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM, kterou tímto vřele doporučuji jako levné a velmi univerzální sklo. I v digitální fotografii bohužel platí, že vše jde kupředu a já začal narážet na limity fotoaparátu, nastal tedy čas na razantní obměnu výbavy a její aktuální podobu si můžete prohlédnout níže.

 

Moje fotovýbava - FotoaparátCanon EOS 6D Mark II – primární tělo
Po šesti letech s APS-C snímačem byl čas na změnu. Přechod na Full-Frame jsem plánoval od samého počátku a tak mě trápilo jediné, jaké tělo vybrat? Nakonec jsem zvolil velmi diskutovanou novinku – model Canon EOS 6D Mark II. Díky možnosti zapůjčení fotoaparátu jsem si před samotným nákupem mohl v praxi ověřit, že mě žádná z kritizovaných vlastností nijak nelimituje a některé z nich jsou vyloženě mýtem. Samozřejmě, v rámci cenového limitu jsem mohl sáhnout po bazarové 5D Mark III, ale fotoaparát kupuji s výhledem do budoucna, proto jsem vsadil na nový kus a novější technologie, i když jsem si vědom drobných “ale”. Věřím, že jsem vybral dobře a že si mě nové 6Dčko získá stejně, jako předchozí model.

 

 

 

Moje fotovýbava - FotoaparátCanon EOS 60D – sekundární tělo
Díky výhodné nabídce od českého zastoupení společnosti Canon jsem nakonec, po delším zvažování, pořídil v té době novinku – model Canon EOS 60D. Jedná se o pokročilou digitální zrcadlovku s rozlišením 18Mpx. Díky procesoru DIGIC 4 nabízí vynikající kvalitu obrazu a možnost FullHD videa. Krom toho jsou k dispozici také pokročilé kreativní funkce, měřicí systém iFCL, vysoká citlivost ISO (až 12 800) a výklopný LCD displej.

 

 

 

Moje fotovýbava - TeleobjektivTeleobjektiv Canon EF 70-200mm f/4.0 L IS USM
Více než čtvrt roku jsem bádal, zkoušel a váhal mezi tímto kusem a obdobným modelem bez stabilizace, se světelností f/2.8. Nakonec, alespoň v mém případě, zvítězila stabilizovaná verze. Především kvůli nižší hmotnosti a novější technologii. Objektiv je velmi všestranný a vhodný především pro exteriérové focení. Pokud je kolem vás dostatek prostoru, lze s ním pořizovat poutavé snímky přírody, sportu, různých detailů, stejně jako dokumentární fotografie. V některých situacích je vhodný i pro portréty.

 

 

 

Moje fotovýbava - Krátké skloObjektiv Canon EF 17-40mm f/4.0 L USM
Tento objektiv kdysi nahradil mou Sigmu 17-70mm, která už s APS-C tělem nekomunikovala tak, jak bych si představoval a to ani po důkladném seřízení servisem. Stabilizátor obrazu mi zde nijak nechybí a kresba tohoto “širokáče” je opravdu dobrá. Na obou tělech jde o velmi univerzální sklo, které jsem si s postupem času velmi oblíbil. Skvěle slouží nejen při výletech do přírody, rád s ním pořizuji také snímky z ulic měst, rodinné fotografie a záběry zvířecích kamarádů. Velmi vhodný je i pro dokumentační fotky ze svateb a jiných událostí.

 

 

 

Objektiv Canon EF 35mm f/2.0
Pevnou “pětatřicítku” jsem sháněl opravdu dlouho a jde o jediný z mých objektivů, který jsem kupoval jako použitý. Tento model byl na trhu představen v roce 1990, vyznačuje se velmi specifickou kresbou a vysokou kvalitou obrazu. Při použití s Full-Frame fotoaparátem jde o poměrně široké sklo, které je často používáno v krajinářské fotografii, nebo při práci v ateliéru. V kombinaci s APS-C čipem se z něj stává objektiv vhodný především pro portréty a dokumentární fotografii. Po roce zkušeností s tímto sklem musím uznat, že si svou pověst opravdu zaslouží a momentálně jde o můj nejoblíbenější objektiv.

 

 

 

Moje fotovýbava - BleskBlesk Canon Speedlite 430EX II
Známe to všichni, světla je občas nedostatek a integrovaný blesk je vhodný snad jedině pro případ krajní nouze. Proto jsem začal vybírat blesk externí, zkusil jsem několik výrobců, tehdy jsem trochu hrál i na cenu, ale nakonec stejně padlo rozhodnutí pro Canon. Výběru ani po více jak pěti letech nelituji, automatika mě zatím nikdy nezklamala, na jednu sadu baterií vydrží víc než dost a v kombinaci s dálkovým odpalováním podporujícím E-TTL jde o naprosto ideální a velmi mobilní řešení. Výkon blesku je dostatečný, lze jej využít v interiérech, velmi dobře poslouží i pro přisvětlení fotek v exteriéru a lze jej doporučit i pro menší fotoateliér, kde se nabízí kombinace se soft-boxem vhodným pro systémový blesk.

 

 

 

Moje fotovýbava - StativStativ Victory 05T (samotná trojnožka)
Vyzkoušel jsem několik různých modelů stativů, ale nakonec vyhověl až tento Victory, typ 05T. Jedná se o opravdu masivní kus s výbornou stabilitou a příjemným systémem pro nastavení a aretaci. Samozřejmě není bez chyby, jako první tu máme jeho hmotnost, váží skoro 2,9 kg, ale to mi osobně vůbec nevadí. Druhá slabina je o něco horší, nemá vodováhu. To lze samozřejmě řešit příslušnou hlavou, ale je potřeba na to myslet už při nákupu.

 

 

 

Moje fotovýbava - Stativová hlavaStativová hlava Manfrotto 498RC4 MIDI
S postupem času se kvalitní stativová hlava stala nutností a tak se v mé výbavě objevil tento kus. Hlava samotná je poměrně lehká, ale poskytuje vysokou nosnost a precizní zpracování. Další její příjemnou vlastností je naprosto plynulý chod ve všech směrech. Upevnění rychloupínací destičky je pro ideální vycentrování posuvné a nechybí ani dvě integrované vodováhy (pro každou rovinu jedna), stejně tak promyšlený systém aretace.

 

 

 

Moje fotovýbava - Batoh KataBatoh Kata D-3N1-30 DPS černý
Dlouho jsem pátral po batohu, který by všechnu výbavu rozumně pojal, nakonec mi vyhověl tento model známého výrobce Kata. Je opravdu dobře řešený, odolný a dobře se nosí. Popruhy jsou přizpůsobitelné (klasický batoh, popruh jen na jedno rameno, podpora v oblasti pasu), k dispozici je také pláštěnka a volitelný držák na stativ – zde bych rád upozornil, vejde se jen monopod/malý stativ. Ani po čtyř letech nenese výrazné známky používání.

 

 

 

Zpětné odkazy & Odezvy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *