Aktuální fotovýbava

Share

Vážení čtenáři, velmi často se setkávám s dotazy, čím vlastně fotím, co vše je moje fotovýbava schopná obsáhnout a co tedy ode mě lze vlastně očekávat. Na této stránce bych vám všem rád přiblížil, jakou techniku vlastním a k čemu je vhodná. Už je to pár let, kdy jsem se po dlouhých úvahách rozhodl pro značku Canon. Tehdy se jednalo o použitou digitální zrcadlovku staršího typu, konkrétně to byl Canon EOS 400D se setovým objektivem 18-55mm bez stabilizace. S tímto fotoaparátem jsem vydržel cca dva roky, během této doby samozřejmě přišly další objektivy, mimo jiné jsem vyzkoušel i populární Sigmu 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM, kterou tímto vřele doporučuji jako levné a velmi univerzální sklo. I v digitální fotografii bohužel platí, že vše jde kupředu a já začal narážet na limity fotoaparátu, nastal tedy čas na razantní obměnu výbavy a její aktuální podobu si můžete prohlédnout níže.

 

Moje fotovýbava - FotoaparátCanon EOS 60D – tělo
Díky výhodné nabídce od českého zastoupení společnosti Canon jsem nakonec, po delším zvažování, pořídil v té době novinku – model Canon EOS 60D. Jedná se o pokročilou digitální zrcadlovku s rozlišením 18Mpx. Díky procesoru DIGIC 4 nabízí vynikající kvalitu obrazu a možnost FullHD videa. Krom toho jsou k dispozici také pokročilé kreativní funkce, měřicí systém iFCL, vysoká citlivost ISO (až 12 800) a výklopný LCD displej.

 

 

 

Moje fotovýbava - TeleobjektivTeleobjektiv Canon EF 70-200mm f/4.0 L IS USM
Více než 1/4 roku jsem bádal, zkoušel a váhal mezi tímto kusem a obdobným modelem bez stabilizace, se světelností F/2.8 (asi jako každý). Nakonec zvítězila stabilizace, především kvůli váze a novější technologii. Objektiv je velmi všestranný a vhodný především pro exteriérové focení. Pokud je kolem vás dostatek prostoru (v kombinaci s crop faktorem jde o velmi dlouhé sklo), lze pořizovat snímky přírody, sportu, detailů, ale stejně tak jej lze skvěle využít i pro portréty.

 

 

 

Moje fotovýbava - Krátké skloObjektiv Canon EF 17-40mm f/4.0 L USM
Tento objektiv nahradil mou Sigmu, která s novým fotoaparátem nekomunikovala tak, jak bych si představoval a to ani po důkladném seřízení servisem. Stabilizátor obrazu nijak neschází a kresba je opravdu dobrá. Díky crop faktoru u EOS 60D jde navíc o velmi univerzální sklo, které jsem si velmi oblíbil. Je ideální pro snímky všeho druhu – krajina, město, street, svatby, technika (auta, motocykly a podobně), skupinové či rodinné fotografie, mazlíčci a mnoho dalších.

 

 

 

Objektiv Canon EF 35mm f/2.0
Pevnou “pětatřicítku” jsem sháněl docela dlouho a jde o jediný z mých objektivů, který jsem kupoval jako použitý. Tento model byl na trhu představen v roce 1990, vyznačuje se velmi specifickou kresbou a vysokou kvalitou obrazu. Při použití s Full-Frame fotoaparátem by se jednalo o poměrně široké sklo, které je často používáno například v krajinářské fotografii. V kombinaci s APS-C čipem, což je i můj případ, se z něj ale stává velmi univerzální objektiv, vhodný pro portréty, dokumentární fotografii, nebo práci v ateliéru. Po roce používání a zkušeností s tímto sklem, musím uznat, že si svou pověst opravdu zaslouží a jde o můj momentálně nejoblíbenější objektiv.

 

 

 

Moje fotovýbava - Portrétový objektivObjektiv Canon EF 50mm f/1.8 II
Musím přiznat, že tento objektiv jsem kdysi dávnou koupil více/méně z recese, měli jsme jej u nás na obchodě, byl za velmi výhodnou cenu, recenze na něj byly pochvalné a tak jsem se rozhodl, že ho chci vyzkoušet. Je to sice “plasťák” na který je potřeba dávat velký pozor, ale jinak je vážně dobrý a jeho obrazovou kvalitu lze bez výčitek přirovnávat k několikanásobně dražším objektivům. Za těch několik let, co ho vlastním, jsem se setkal se všemi jeho pozitivy, stejně jako negativy. Určitě není perfektní, ale za svou cenu nabízí obrovskou užitnou hodnotu a ocení ho nejen uživatelé, kteří mají “hluboko do kapsy”. Je ideální pro portréty a hrátky s hloubkou ostrosti, kde je ovšem třeba hlídat zaostření, protože občas trochu “ujede”. Objektiv jsem po několika letech nahradil pevnou “pětatřicítkou”, přesto jej stále občas používám, má své kouzlo a práce s ním mě baví,

 

 

 

Moje fotovýbava - BleskBlesk Canon Speedlite 430EX II
Známe to všichni, světla je občas nedostatek a integrovaný blesk je vhodný snad jedině pro případ krajní nouze. Proto jsem začal vybírat blesk externí, zkusil jsem několik výrobců, tehdy jsem trochu hrál i na cenu, ale nakonec stejně padlo rozhodnutí pro Canon. Výběru ani po více jak pěti letech nelituji, automatika mě zatím nikdy nezklamala, na jednu sadu baterií vydrží víc než dost a v kombinaci s dálkovým odpalováním podporujícím E-TTL (o tom až dále) jde o naprosto ideální a velmi mobilní řešení, které využívám při skoro každém focení. Výkon blesku je dostatečný, lze jej využít v interiérech, velmi dobře poslouží i pro přisvětlení fotek v exteriéru a lze jej doporučit i pro menší fotoateliér, kde se přímo nabízí kombinace se soft-boxem vhodným pro systémový blesk.

 

 

 

Moje fotovýbava - StativStativ Victory 05T (samotná trojnožka)
Vyzkoušel jsem několik různých modelů stativů, ale nakonec vyhověl až tento Victory, typ 05T. Jedná se o opravdu masivní kus s výbornou stabilitou a příjemným systémem pro nastavení a aretaci. Samozřejmě není bez chyby, jako první tu máme jeho hmotnost, váží skoro 2,9 kg, ale to mi osobně vůbec nevadí. Druhá slabina je o něco horší, nemá vodováhu. To lze samozřejmě řešit příslušnou hlavou, ale je potřeba na to myslet už při nákupu.

 

 

 

Moje fotovýbava - Stativová hlavaStativová hlava Manfrotto 498RC4 MIDI
S postupem času se kvalitní stativová hlava stala nutností a tak se v mé výbavě objevil tento kus. Hlava samotná je poměrně lehká, ale poskytuje vysokou nosnost a precizní zpracování. Další její příjemnou vlastností je naprosto plynulý chod ve všech směrech. Upevnění rychloupínací destičky je pro ideální vycentrování posuvné a nechybí ani dvě integrované vodováhy (pro každou rovinu jedna), stejně tak promyšlený systém aretace.

 

 

 

Moje fotovýbava - Batoh KataBatoh Kata D-3N1-30 DPS černý
Dlouho jsem pátral po batohu, který by všechnu výbavu rozumně pojal, nakonec mi vyhověl tento model známého výrobce Kata. Je opravdu dobře řešený, odolný a dobře se nosí. Popruhy jsou přizpůsobitelné (klasický batoh, popruh jen na jedno rameno, podpora v oblasti pasu), k dispozici je také pláštěnka a volitelný držák na stativ – zde bych rád upozornil, vejde se jen monopod/malý stativ. Ani po čtyř letech nenese výrazné známky používání.

 

 

 

Zpětné odkazy & Odezvy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *