Fotografie – Silvestr v Prachovských skalách

Každý z nás tráví Silvestr „po svém“. Někdo se připravuje na bujaré oslavy, jiný tráví den po návštěvách a pro někoho jde jen o další den v práci, nebo v klidu u televize. My jsme letos byli akční, vyrazili jsme do Prachovských skal a byl to jeden z nejhezčích výletů letošního, tedy už vlastně loňského, roku.

 

Netradiční Silvestr a krásy Prachovských skal

Jak už jsem naznačoval, poslední den roku 2017 jsme se tentokrát rozhodli prožít jinak. Předpověď počasí nám hrála do karet a výlet do přírody se přímo nabízel. No jo, ale kam? Okolí Štěchovic, kde už pár let bydlíme, máme poměrně slušně zmapované a tak jsme chtěli někam dál. Náhoda tomu chtěla, jinak si to neumím vysvětlit, facebook byl pro jednou užitečný. Kamarád zde reagoval na jeden z příspěvků stránky Prachovské skály.com – oficiální stránka a mě okamžitě napadlo, to je přesně ono, tam se podíváme.

Prachovské skály jsem poprvé navštívil před lety s kamarádkou, těsně po sezóně a naprosto mě ohromily. O výletu tímto směrem jsme se s Luckou bavili už několikrát, ona tam nikdy nebyla a mě velmi lákal návrat do nejkrásnější oblasti Českého ráje. Chystali jsme se už v létě, ale odradila nás myšlenka na davy lidí, toužících po stejném zážitku. Tuto představu nám navíc potvrdili známí, kteří nás o týden předběhli a velký okruh přirovnali k Václavskému náměstí uprostřed turistické sezóny, kde se na každou vyhlídku stála fronta a chování některých návštěvníků jim na náladě rozhodně nepřidalo.

 

Cestou a necestou, hurá na výlet

Naštěstí pro nás, sezóna je dávno pryč a Silvestr většina lidí tráví raději někde v teple a pohodlí. Nebylo třeba dál přemýšlet, ráno jsem sbalil fotografickou výbavu a hurá na výlet. Cesta byla příjemná, občas se sice projevil nějaký ten rozmar počasí, ale jinak nám těch 120 km krásně uteklo. Na centrálním parkovišti nás trochu zaskočilo, kolik aut zde stojí, ale odradit jsme se tím nenechali. Lehké protažení, pořádné boty na nohy, batohy na záda a hurá směrem do přírody. Zvolili jsme velký okruh, který návštěvníka provede téměř všemi zajímavými místy Prachovských skal a měří přibližně 3,5 km. Člověk by si řekl, že to není mnoho a za chvilku je po legraci. Opak je však pravdou, okruh je plný poměrně náročných úseků, prudkých stoupání a klesání, stejně tak návštěvníka čeká pár hůře prostupných míst mezi skalami. Pro nás to byla skvělá zábava, místy okořeněná sněhovou pokrývkou, kdy jsme s technikou museli dávat opravdu velký pozor.

Celou trasu jsme nakonec zvládli za 2 hodiny a 52 minut, se všemi dostupnými vyhlídkami a hledáním vhodných míst pro fotografování jsme ušli 4,15 km, s převýšením cca 214 metrů. Na výlet budeme ještě dlouho vzpomínat a už teď se těšíme, až se do Prachovských skal zase vrátíme. Právem jsou označovány za jedno z nejhezčích míst České republiky. A protože jedna fotografie obvykle řekne více než tisíc slov, níže přikládám několik snímků z našeho výletu. Věřím, že se budou líbit a třeba někoho inspirují k podobně „praštěnému” Silvestru.

 

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *