Fotografie – Vodopád v Terčině údolí

Vodopád v Terčině údolí je součástí lesoparku, který leží asi 1 km jihozápadně od Nových Hradů v údolí říčky Stropnice. Lokalita mě zaujala už na internetu, takže jsme se domluvili s přáteli, sbalili techniku a jednoho krásného sobotního rána vyrazili.


Tereziino (Terčino) údolí ve zkratce

Tento krajinný park původně sloužil šlechtě jako bažantnice, jejíž původ je možné hledat již v roce 1667. O necelých sto let později, konkrétně roku 1756, se bažantnice z podnětu hraběnky Terezie Buquoyové změnila na rozsáhlý přírodní krajinářský park zvaný „Valloncherie“. Dnes se park jmenuje po své zakladatelce, která zde nechala vysazovat nejen cizokrajné stromy a keře, ale podle cizího vzoru zde začaly vyrůstat i některé odpočinkové stavby a z dnešního pohledu rekreační zařízení. V letech 1788–1797 byly vybudovány malé soukromé lázně, dnes nazývané Lázničky a v roce 1803 takzvaný Modrý dům. Z toho bohužel zbyla jen ruina, neboť byl roku 1915 z velké části zničen povodní.


Vodopád je sice umělý, přesto krásný

V budování se pokračovalo i po smrti hraběnky. Vznikaly pavilony, pomníčky s veršovanými nápisy, budovaly se rybníčky a v roce 1817 přibyl také umělý vodopád, který je velkou atrakcí i v dnešní době. Vodopád se napájí pomocí náhonu se stavidly z říčky Stropnice a stezka od něj pokračuje hlubokým skalnatým kaňonem. Na samém konci areálu leží tvrz Cuknštejn, která je jednou z nejlépe zachovaných pozdně gotických tvrzí pravidelného typu. Tu si bohužel nelze uvnitř prohlédnout, neb jde o soukromé vlastnictví. Přesto stojí za návštěvu.

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *